Implantologija

Gubitak jednog ili više zubi danas se vrlo jednostavno nadoknađuje ugradnjom implantata

Na implantatima se izrađuju krunice ili mostovi, a mogućnosti odabira materijala su isti kao i kod zubi, tako da je estetika neupitna.

U našoj ordinaciji koristimo implantate od premium švicarskog proizvođača Straumann.

Implantati se proizvode od titana koji je biokomaptibilan metal, što znači da se kost povezuje s metalnom površinom, tj. osteointegrira.

=

Naručite se

Prvi pregled i dijagnostika

Prilikom prvog pregleda uz ortopansku snimku procijenjuje se polažaj anatomskih struktura. Ponekad je potrebno napraviti i 3D snimku (CBCT). Uz pomoć CBCT snimke određuju se širina i visina koštanog grebena u koji se namjerava ugraditi implantat.

Vrlo je važno da se implantat postavi u kvalitetnu kost i da je u potpunosti u kosti, te da ne ugrožava druge anatomske strukture, sinus ili mandibularni živac.

Na temelju snimke i kliničkog pregleda u ustima pacijenta procijenjujemo koji bi bio najbolji implantoprotetski rad za našeg pacijenta.

=

Želim se naručiti na pregled

Procedura ugradnje implantata /trajanje i bolnost postupka
Preduvjet za uspješnu implantaciju je dobra dijagnostika temeljena na 2D i 3D rendgenskim snimkama. Pacijentu se pod lokalnom anestezijom preparira kost u koju se ugrađuje implantat. Nakon ugradnje implantata u kost slijedi proces oseointegracije, povezivanje implantata i kosti. Implantati su izrađeni od titana, biokompatibilnog materijala koji se može vezati za kost. Proces integracije traje od tri do šest mjeseci i takav učvršćeni implantat je spreman za opterćenje i protetski rad.
Implantacija je proces koji se izvodi pod lokalnom anestezijom i uglavnom traje od pola sata do sat i pol.
Bol nakon implantacije nije ništa veća nego nakon vađenja zuba, ponekad i manja. Potrebno je samo pridržavati se svih dobivenih uputa nakon implantacije.
Što ako nema dovoljno kosti za ugradnju implantata
Nedostatak kosti onemogućuje ugradnju implantata. U toj situaciji moguće je uz pomoć umjetne kosti stvoriti preduvjete za ugradnju implantata. U gornjoj čeljusti maksilarni sinus, a u donjoj čeljusti mandibularni živac znaju stvarati ograničenja. Veće koštane defekte moguće je nadomjestiti umjetnom kosti kako bi se dobila širina koštanog grebena.
Sinus je moguće podići i ugraditi umjetnu kost. Nakon što prođe šest mjeseci moguća je ugradnja implantata.

Protetski radovi na implantatima

Implantati se sastoje od titanskog implantat koji se ugrađuje u kost, na implantatu se pričvršćuje abutment na koji se cementira krunica.

Implantati u estetskoj zoni

Prilikom gubitka zuba u esteskoj zoni često je povezan i gubitak kosti, jer u podlozi su najčešće traume ili neuspiješna liječenja. Ponekad je potrebno rekonsrtuirati kost i adekvatno postaviti implantat s ciljem da se napravi krunica na implantatu koja će se harmonično uklopiti među preostale zube. Osima položaja implantata potebno je i dobro izmodelirati zubno meso kako bi estetika tog područja bila potpuna. Zadatak je da zub i zubno meso bojom i oblikom imitiraju ostale zube u ustima. Na taj način postižemo prirodan osmijeh.

Prilikom izrade krunice na implantatu u estetskoj zoni bitan je odabir materijala abutmenta (titanski/cirkonski) i odabir vrste krunice. Abutment se izrađuje individaulno, prilagođavajući se rubu zubnog mesa.

Teleskopski most na implantatima
Teleskopski mostovi zahtijevaju visoku tehnologiju izrade, pacijenti su s njima izrazito zadovoljni, a imamo i velik broj pacijenata koji ovakve radove imaju dugi niz godina. Omogućuju pacijentu jako dobru higijenu i na taj način dugoročnost implantata. Nosači u mosnoj kontrukciji mogu uz implantate biti i preostali zdravi zubi. Karakteristika je takvih mostova da se mogu skidati i ukoliko dođe do nekih komplikacija elegantno se mogu reparirati. Teleskopski mostovi imaju izrazito veliku frikciju, što znači da jako dobro drže.
All on 4 i All on 6

Koncept se odnosi na ugradnju četiri implantat u donjoj ili šest implantata u gornjoj čeljusti. Implantati se opterećuju unutar 24 sata od implantacije akrilatnim mostovima povezanim s vijcima na implantatima. Nakon oseointegracije implantata ponovno se uzima otisak i izrađuju trajni mostovi od frezane titanske konstrukcije u koju se ugrađuju keramički ili kompozitni zubi. Mostovi su fiksni, pričvršćeni vijcima na implantatima.